Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem březen

Prvním týdnem března se nesly ještě pohádky. Děti zkoušely doplňovat rýmy do pohádky O strašpytlíkovi, vytvářely domečky pro 3 prasátka. O třech prasátkách jsme si zazpívali i písničku, děti stavěly domečky a zahrály si honičku Na vlka a prasátka. V pátek si Majka pro děti připravila divadlo O koze rohaté a děti si vyráběly ježečky z brambor a párátek. Odpoledne se četly pohádky, kde děti doplňovaly místo obrázků slova. A protože se jaro pomalu hlásilo o svou moc, zpívaly se písničky Travička zelená nebo Vozilo se na jaře. Také jsme objevili první semínka a zkoumali jsme, k jakému stromu asi patří a jak se od sebe liší.

Ve zkoumání přírody a hledání „Jara“ kolem nás, jsme pokračovali i další týdny. Na děti čekaly hádanky o jarních kytičkách, řešili jsme jak se jmenují mláďata a jejich rodiče, a že se na jaře hrají kuličky. I když ty Majky byly velké a místo cvrnkání do ďůlku, se házely. Sluníčku se občas nechtělo ráno z postele, tak jako nám, protot jsme rozhodli přivolat a probudit ho písničkou „Spí a spí slunce spí, kdo ho asi probudí.“ Jelikož to ale vždy nepomohlo, vyrobili jsme si pro jistotu radši pár sluníček z papíru. A ty nám teď září v herničce.

12. března slaví svátek Řehoř, a to se prý čápi vrací přes moře, udělali jsme si takový „čapí“ den. Zahráli jsme si hru Čáp ztratil čepičku, Pozor žáby, čápi jdou a kdo chtěl, vyrobil si s Adélou čápa na špejli. Z modelíny děti zkoušely vytvořit hnízda s vajíčky a nebo ptáčky.

Zazpívali jsme si také písničku o malém broučkovi a vymalovali barvičkami jarní klíče, kterými jsme zkoušeli odemknout Jaro. Zahráli jsme si také hru na Zimní a Jarní království. Martina říkala znaky jara nebo zimy a podle toho, jaké roční období to charakterizovalo, se děti postavily buď do Zimního nebo Jarního království. Ve středu jsme se vydali na divadelní představení Zuna. Pohádka byla velice pěkná. Hlavně nás všechny nadchla žížala, která sice neměla hlavní roli, ale její výstup byl nezapomenutelný:) Ve čtvrtek odpoledne na děti čekalo na zahradě překvapení. Zatímco byly děti uvnitř hájenky, navštívila zahradu liška a rozvěsila jim po stromech a keřích preclíčky. To bylo překvapní. A tak následovalo vyprávění příběhů o liškách. Jestli pak nějaký znáte?

V pátek se děti vydaly k lezckému stromu. Nedaleko stromu rostou sněženky a bledule. A je tam také malá studánka. Na nedalekém poli děti moc rády sbírají křemínky. Odpoledne se tvořily jarní čelenky a vyplňovaly pracovní listy. Též jsme zkoušeli skládat roztříhané obrázky kytiček a nebo vyhledávat určitá písmenka mezi jinými.

Poslední březnový týden byl také pestrý. V pondělí děti čekalo divadlo o zvířátkách od Majky. V úterý se děti mohly zúčastnit cesty za pokladem. I když zlato a drahé kameny by jste v tomto pokladu těžko našly. Šlo o jarní poklad, takže byl zelený a voněl po česneku. Adéla si pro děti odpoledne připravila motýlí tvoření a tak se dostalo i na povídání o vývoji motýla. Ve středu pro změnu dovedli děti Lucku a Líbu za jarním pokladem. Na to, že cestu šli děti jen jednou s Majkou a Adélou, holky bez problému dovedly na místo pokladu. Taky jste určitě kousek pokladu dostaly domů. Odpoledne se tvořily kytičky z plat od vajíček a hrála pohádka o tom Jak se Ouško a Zoubek naučili domluvit. Pátek nám zpestřil orající traktor a odpoledne si děti mohly vytvořit dalekohledy z roliček od toaletního papíru.

V sobotu pak byla velká brigáda na zahradě hájenky. Moc děkujeme všem, co dorazili a přiložili ruku k dílu. Bez VÁS by to nešlo 🙂

Mohlo by se vám také líbit...