Bez pomoci rodičů to nejde, říká koordinátorka lesní mateřské školy
Jihlava – Už několik let funguje lesní školka Hájenka ve Zborné.
Pobyt dětí venku, prvky waldorfské pedagogiky, komunikace podle konceptu Respektovat a být respektován a důraz na zdravé stravování. Tak už několik let funguje lesní školka Hájenka ve Zborné.
„O školku mají zájem hlavně rodiče, kteří tíhnou k určitému stylu života. A chtějí, aby jejich děti vyrůstaly v souladu s přírodou, aby trávily co nejvíce času venku a ve školce se učily environmentální výchovu. Kvůli finanční náročnosti mateřinky to vypadá, že do ní chodí děti z vyšší společenské vrstvy, ale není tomu tak. Rodiče spíše chtějí pro své děti něco jiného než klasickou školku,“ vysvětlila koordinátorka Lenka Mikletičová.
Za děti, které školku navštěvují dva dny v týdnu, rodiče měsíčně zaplatí 2 440 korun. Třídenní měsíční docházka vyjde na 3 030 korun a celotýdenní měsíční docházka na 3 990 korun.
Bez pomoci rodičů to nejde
Akce pro veřejnost, příměstský tábor nebo projekt přírodní zahrady. To jsou nové aktivity, kterými nyní žije lesní školka Hájenka ve Zborné. Vedle těchto příjemných věcí však školka nedávno řešila vleklý spor s jihlavským živnostenským úřadem. Více prozradila koordinátorka Hájenky Lenka Mikletičová.
O co ve sporu šlo a jak to všechno dopadlo?
Živnostenský úřad se občanskému sdružení Děti a stromy, pod kterým mateřinka funguje, snažil dokázat, že školku zřídilo jako podnikatelskou činnost za účelem zisku. A za to, že sdružení jako podnikatelský subjekt nevlastní živnostenské oprávnění, mu úřad chtěl udělit pokutu. Celá záležitost trvala přes rok. Nemile nás vše překvapilo, ale naštěstí to pro nás dopadlo dobře, žádné pochybení z naší strany zjištěno nebylo a žádnou pokutu jsme neplatili. Jsme občanské sdružení, které není založené za účelem podnikání a vytváření zisku. Spíše se potýkáme s podfinancováním.
Není to trochu paradox?
Veškeré provozní náklady spojené s budovou a jejím okolím a náklady na mzdy pro čtyři zaměstnance hradí rodiče formou členských příspěvků do sdružení. Současné členské příspěvky jsou však na takové výši, která už dále navyšovat nejde. Jiný zdroj financování pro nás nyní možný není. Lesní školky nemají v České republice žádnou legislativní úpravu, takže nedosáhneme na příspěvky z ministerstva školství nebo Ministerstva životního prostředí. Snažíme se sice získat nejrůznější granty, ale práci lidí z nich nezaplatíme.
A jak to tedy řešíte?
Většinu věcí děláme svépomocí, do oprav a údržby zapojujeme rodiče i naše známé, kteří to udělají zdarma. Každý měsíc organizujeme brigády, kde rodiče nasekají dřevo, hrabou listí, opraví záchod nebo kapající kohoutek a podobně.
Představte nyní čtenářům nové projekty.
Projekt certifikované přírodní zahrady poběží do podzimu 2014. Dojde k úpravě zahrady a předzahrádky u Hájenky. Součástí zahrady bude několik herních prvků, třeba prolézačka z velkého dutého stromu a pískoviště s vodní kaskádou. Děti budou na záhoncích pěstovat květiny a zeleninu. I když to kvůli sněhu není moc vidět, na zahradě už jsou zasazené nové křoviny a stromy. Děti nově používají variabilní posezení ze dřeva. Je to patnáct židliček, na nichž se učí poznávat jednotlivé druhy stromů.
Co všechno už jste v rámci projektu zvládli?
První workshop máme za sebou, jednalo se o výše zmiňovanou výsadbu dřevin. Další workshopy budou následovat, až se více oteplí. Celý projekt zaštiťuje tvůrce přírodních zahrad Tomáš Svoboda. Vyjde na více než 70 tisíc korun a je financován z Fondu Vysočiny a společností Automotive Lighting.
Co dalšího ještě chystáte?
Snažíme se pořádat co nejvíce akcí pro veřejnost, aby lidé věděli, jak to u nás chodí, a zbavili se případných předsudků. Letos v létě chceme poprvé uspořádat příměstský tábor. Podle prvních ohlasů bude zájem velký. Naše školka přitahuje stále více a více lidí, jezdí se sem dívat. Hodně je ale odrazuj finanční náročnost.
Kolik dětí školku navštěvuje?
Dětí je teď kolem pětadvaceti. Umístit můžeme ještě zhruba dalších deset.Denní kapacita je limitována počtem 17 dětí.
ZUZANA MUSILOVÁ, celý článek zde.